Mehmet Ali Erbil Odatv’ye anlattı: Kasetlerimi izlettiriyorlar

32 yıllık hikayesi olan bir yarışma ‘Turnike’. Tartışmasız Güner Ümit ile marka oldu. Onun bir gafı ile mi bitti, yoksa zaman mı yordu yarışmayı, bilinmez. Tesadüf, yine bir popüler TV tarihinin tartışmasız şov adamı Mehmet Ali Erbil ile devam ediyor. Erbil’in ekran hayatı 1984’te başlıyor. Tam 40 yıl. Biz onun ‘özel hayatı’ ile ilgileniyoruz. Bir de bu kadar süre olabilmek ve badireler atlatıp yine, 2024 yılında ‘Turnike’yi sunmasının önemini atlıyoruz. 2000’lerden bu yana kaç şovmen çıktı? Son 10 yıla bakarsak dizilerden başka bir şey bilmeyen görmeyen bir ekran var. Mehmet Ali Erbil’e ben de ‘işini’ sordum…

HER OYUNCU ŞOVMEN OLAMAZ

Mehmet Ali Erbil tam da böyle bir ekran ortamında tekrar şovuna başladı. “Çok iyi bir tiyatrocu olabilirsin ama şov sunmak başka bir şey” diyor. Belki de bir gönderme bazı programlara.

YENİDEN TURNİKE NASIL OLDU?

“Benim için format önemli değil. Her formatı kendime göre uyarlarım” diyor Mehmet Ali Erbil yeni şovu ile ilgili. “Polat Yağcı’dan geldi teklif. Bir şeyler yapmak istiyorduk ama bunu beklemiyordum. Hastalığımdan sonra oluruna bırakmıştım” diye ekliyor. Bir yaşam biçimi sahne. Hayata bağlayan bir enerji. Ben de sahne üstündeyim, bu duyguyu çok iyi biliyorum. ‘’İyi performans göstermekten, diyalog kurmaktan, hediye vermekten yıllarca bunlarla beslendim” sözleri bekli de, 40 yıllık ekran hikayesinin özeti.

DOĞAÇLAMA YETENEĞİM ÜST DÜZEYDE

“Ben ‘ilk’lerin adamıyım” diyor. Haklı. ‘’Bir çok söylediğim kelime, dillere pelesenk oldu. Bunlar daha önceden yazılmış, çizilmiş şeyler değil. Benim en önemli özelliğim, doğaçlama yeteneğim. Hiç bir programımdan önce hazırlık yapmadım, yapmam. İki saati aşan bir performans sunuyorum”.

YAPTIĞIMI AŞAĞILIYORLAR

Mehmet Ali Erbil dahil popüler isimlerin “Ne yaptıkları ile ilgili soru?” nadir sorulur. Özel hayat, başattır. Şan ve şöhretlerini sahnenin üzerindeki ya da kamera önündeki performansları ile kazanmışlardır. Buna ait bir şeyler sormak gazetecilerin çok fazla aklında geçmez. “Azımsıyorlar yaptığım işi. Şaklabanlık diyorlar. Ben yaptığım şaklabanlıklarla iki defa dünyanın en iyi yarışma programı suncusu seçildim” belki söylenenler bir cevap.

BENİM KASETLERİMİ İZLETTİRİYORLAR

Bu konuda bir örnek verdi Mehmet Ali Erbil; “Çarkıfelek başka ülkelerde yeniden gündeme gelmiş. Öğrendim ki, aday olan sunuculara, benim eski bantlarımı izlettiriyorlarmış”. Bunları anlatırken, geçmişe de selam gönderiyor.

MAHŞERİN DÖRT ATLISI ŞOVMENLER

“Ben bir kuşağın son temsilcisiyim” dediği ekip; Orhan Boran, Halit Kıvanç, Erkan Yolaç ve Cenk Koray. “Muhteşem bir dörtlüydü. Ben onlara mahşerin dört atlısı diyorum” diyor. Peki bugün var mı umut? Burada mizahi bir yaklaşım geliyor; “Kenan İmirzalıoğlu, ‘Clarke Gable’ gibi kendisi” diyor.

ÖZEL HAYAT

“Sabah programlarından daha düzgün bir hayatım olduğunu söyleyebilirim” diyor. Espri ile karışık. Biz de noktayı burada koyuyoruz.

BU BİR, HÂLÂ, ‘AVRUPA DUY SESİMİZİ’ HALİDİR

Filenin Sultanları Dünya Birincisi oldu. Bu gerçek mi? Gerçek. Son maçlarında istenilen sonuçları alamadı. Dünya sıralamasında geriye düştük. Biz çıkarken onlar iniyordu. Şimdi tersi oldu özetle. Ama TRT Spor’da yorumlara bakınca yine bir ‘içe dönmek‘ ‘kabuğuna çekilme psikolojisi’ vardı. İki voleybol yorumcusu Brezilya maçı sonrası ekranda. Başak Koç ‘Kondisyonumuz mu yetersizdi?’ diye soruyor. ‘Kafamız karışık’ diyordu bir de. ‘Umut ederiz ki ders olur’ diye ekliyordu. Sen bu kaliteye gelmişsin tesadüf değil, basamakları çıkmışsın. Evet, kötü bir yenilgi. Onların kafası karışık olmuyor da neden bizim kafamız karışık? Özlem Özçelik Eski Milli Takım Kaptanı yılların yıldız voleybolcusu ise tam da bu ‘yenilgiye neden’ bildik cümleyi kullanıyor; “ En formda ve yenilgisiz takımı” diyor Brezilyalılara. Bu takım Brezilya’nın önünde dünya birincisi olurken acaba onlar böyle mi düşünüyordu? Vücut dillerinden anlaşılıyormuş bizimkilerin Brezilya maçında, Çin maçında çok yorulmuşlar vs…

BU KADAR AÇIK ARA HİKAYESİ

Brezilya gibi bir takıma bu kadar açık ara geriye düşersen maçı almak o kadar zorlaşıyormuş. Not almışım yorumlardan biri de bu. Çin 2-0 gerideydi. Yani onlar ‘böyle bir takıma (Yani Türkiye) açık ara geriye düşersen maçı alamazsın’ diye düşünmediler demek ki, maçı aldılar. Tam bu satırları yazdım. Filenin Sultanları, Milletler Ligi’ne çeyrek finalde veda etti. Hala yorgunuz ve karşı takım bizden daha güçlü demek ki ondan yenildik!

BİZİM POP MÜZİK HANGİ MAKAMLARDAN GİDİYOR?

‘Çok Akustik’ programında konuk; Sıla. ‘Nihavend var, Kürdi var, Hicaz yok’ dedi. Kendi şarkı dağarcığındaki makamlardan bahsederken. Şarkıların çoğu, anladığım, bu makamlarda gidiyor bizim popüler müzikte. Bir arkadaşım, ismi lazım değil, bir ünlü ismin bestelerinden bir demet çalmıştı gitarda. ‘Hepsi aynı makamda. Sadece o değil, hepsi aynı şeyi yapıyor’ diye eklemişti.

AKLIMA TAKILANLAR

*Flash TV’de Prof. Mustafa Öztürk skype ile bağlanmış. Bizim ‘muhafazakar cenah’ pek hoşlaşmaz kendisi ile. Mesela Cüppeli Ahmet Hoca… Aklıma geldi not almışım; “Birgün ekranda bir tartışma programında görebilir miyiz?” Uç noktaların tartışmaları pek olmuyor ekranda.

*Bizim bEIN Sports’a kızıyorduk, etrafı göstereceğim derken pozisyon kaçırıyor diye. EURO 2024’te yayıncı kuruluşun aynı hastalıktan muzdarip olduğuna şahit olduk. Takıyor biz pozisyona o sırada maç devam ediyor. Zor yetiştiği oldu. FİFA’nın anlaştığı kanal Sport 24 kanalı.

*Fatih Sultan Mehmet ‘Milli takıma başarılar’ diyor. Bir top atışı ile…. TRT de ‘fantastik’ bir tanıtıma imza atmış mı diyelim?

Sina Koloğlu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x